Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dwa rodzaje cukrzycy, czym się różnią

Istnieją dwa typy cukrzycy, na które składają się Typ I i ​​Typ II. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma i jak oba są traktowane. Zatem czym się różnią te dwa rodzaje cukrzycy?

Dwa rodzaje cukrzycy, czym dokładnie się różnią?

Cukrzyca Typu 1

Cukrzyca typu 1 często występuje u dzieci i/lub młodzieży, ale może również występować u dorosłych. W przypadku cukrzycy typu 1 prawie zawsze występuje całkowity niedobór insuliny. W efekcie najczęstszym sposobem leczenia są zastrzyki z insuliny, styl życia, na który składają się zarówno dieta, jak i ćwiczenia fizyczne oraz regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą monitorów do badania krwi.

Pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1, mogą nadal cieszyć się normalnym życiem, pod warunkiem, że kontynuują leczenie i dokładają szczególnej staranności, aby postępować zgodnie z zaleceniami i/lub zaleceniami lekarza.

Cukrzyca typu 2

W przypadku cukrzycy typu 2 poziom insuliny u danej osoby jest zwykle normalny lub czasami nawet podwyższony, ale nie jest to niedobór. Uważa się, że ta forma cukrzycy jest bardziej skomplikowana niż typ 1, ale jak na ironię uważa się, że jest łatwiejsza do leczenia. Ponieważ insulina jest nadal wytwarzana w organizmie, cukrzyca typu 2 często pozostaje niewykryta przez lata. Objawy są łagodniejsze, a nawet sporadyczne, co często zmniejsza poziom niepokoju.

Głównym problemem niezauważenia cukrzycy typu 2 jest możliwość wystąpienia poważnych powikłań, w tym niewydolności nerek i choroby wieńcowej. Początkowa faza leczenia cukrzycy typu 2 będzie prawdopodobnie obejmować dostosowanie stylu życia w celu zwiększenia aktywności fizycznej oraz dietę ukierunkowaną na utratę wagi. Następnym krokiem, jeśli to konieczne, będą leki i ewentualnie terapia insulinowa, jeśli będzie to konieczne.

Dwa rodzaje cukrzycy – na co trzeba zwracać uwagę?

Oba rodzaje cukrzycy wymagają, aby pacjent utrzymywał prawidłowy poziom glukozy we krwi w celu zmniejszenia możliwości uszkodzenia narządów, w tym wzroku, nerek, krążenia krwi itp. Aby tak się stało, pacjenci muszą uważnie monitorować przyjmowane pokarmy i dokonywać regularnie ćwiczyć, cały czas monitorując poziom glukozy we krwi.

Od 2006 roku nie ma znanego lekarstwa na cukrzycę. Cukrzycę, przewlekłą chorobę, która dotyka wielu ludzi, najlepiej leczyć poprzez edukację pacjenta, odżywianie, samoświadomość i opiekę długoterminową. Ponadto pacjentom często zachęca się do zwrócenia uwagi na inne objawy, które mogą wskazywać na powikłania wynikające z cukrzycy.

Treść tego artykułu służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie należy go stosować w połączeniu z profesjonalną poradą medyczną dotyczącą cukrzycy ani w jej zastępstwie. . Ten artykuł nie może służyć jako podstawa do diagnozowania lub leczenia cukrzycy, ale raczej jako źródło informacji, które ma wyjaśnić różnicę między tymi dwoma typami. W celu uzyskania dalszych informacji, diagnozy lub zalecanej metody leczenia cukrzycy, osoby powinny skonsultować się z licencjonowanym lekarzem.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.