Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wszystko o cukrzycy Objawy Przyczyny Rodzaje

Mówiąc o cukrzycy, możesz się bać, że możesz ją mieć. A może będziesz mieć ją w przyszłości. Chcesz wiedzieć, czy jesteś zagrożony zachorowaniem na cukrzycę i z niepokojem chcesz sprawdzić, czy masz jakiekolwiek objawy cukrzycy.

Cukrzyca wpływa na sposób, w jaki organizm radzi sobie z węglowodanami, tłuszczami i białkami. W przypadku zaniedbania cukrzyca może mieć poważne komplikacje. Osoby z cukrzycą mają wysoki poziom cukru we krwi. Poziom cukru we krwi reguluje insulina – hormon wytwarzany przez trzustkę, który zależy od Twoich nawyków żywieniowych.

Cukrzyca to poważna choroba. Ale zaskakująca prawda jest taka, że ​​cukrzyca jest odwracalna. Cukrzyca jest główną przyczyną przewlekłej choroby nerek (PChN). Ta choroba jest stanem, w którym organizm nie jest w stanie automatycznie regulować poziomu glukozy we krwi, co skutkuje zbyt dużą ilością glukozy (cukru) we krwi. Cukrzyca to choroba przewlekła.

Objawy cukrzycy

W rzeczywistości nie ma wyraźnych objawów cukrzycy. Najczęstsze objawy cukrzycy to:
– cały czas odczuwasz pragnienie picia wody
– częste oddawanie moczu
– zwiększony głód
– uczucie ciągłego zmęczenia; nadmierne zmęczenie,

Powikłania przy cukrzycy

Z drugiej strony istnieją inne objawy cukrzycy, które w rzeczywistości są przepisywane jako powikłania cukrzycy. Te objawy to:
– zmiany widzenia;
– nawracające infekcje skórne bardzo trudne do wyleczenia;
– mrowienie lub drętwienie, które możesz odczuwać w kończynach;
– zaburzenia dziąseł;
– Wypadanie włosów i wiele innych.

Istnieją dwa różne rodzaje cukrzycy

  • Cukrzyca typu I (cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca insulinozależna): Przyczyną cukrzycy typu I jest niezdolność trzustki do wytwarzania insuliny.
  • Cukrzyca typu II (cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca dorosłych): Ta cukrzyca jest wynikiem oporności tkanek na insulinę. Zwykle jest dziedziczna.

Cukrzyca typu 2 występuje częściej niż cukrzyca typu 1.

Cukrzyca typu 2 to choroba trwająca całe życie, charakteryzująca się wysokim poziomem cukru we krwi. Stany związane z cukrzycą typu 2 obejmują hiperglikemię i hipoglikemię.

Cukrzyca typu 2 może stanowić około 90% do 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków cukrzycy. Aż dwie trzecie osób z cukrzycą typu 2 nie ma żadnych objawów. Otyłość jest najważniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. Szacuje się, że 20% wszystkich przypadków nowej cukrzycy typu 2 występuje u osób w wieku 9-19 lat. Im więcej wiesz o cukrzycy typu 2, tym bardziej będziesz w stanie podjąć właściwe kroki, aby przejąć kontrolę nad swoim stanem.

Objawy, przyczyny, rodzaje cukrzycy – podsumowanie

Zaniedbana cukrzyca może prowadzić do różnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, choroby serca, uszkodzenie nerwów, hipoglikemia (drastyczne obniżenie poziomu glukozy). Cukrzyca to poważna choroba. Można to jednak opanować dzięki odpowiedniej diecie cukrzycowej oraz ćwiczeniom fizycznym i w dalszym etapie leczeniu farmakologicznemu.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.