Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak dobrać odpowiednie prześcieradło do rozmiaru łóżka?

Zakup prześcieradła wydaje się prostym zadaniem. W rzeczywistości nie jest to takie banalne. Prześcieradło musi być w odpowiednim rozmiarze, aby się nie zsuwała ani nie zwijało. Dzięki temu zapewni komfortowy sen. Jak wybrać prześcieradło? Dziś podpowiadamy!

Co wziąć pod uwagę, kupując prześcieradło?

Sen to czas relaksu i regeneracji, dlatego komfort snu jest niezwykle ważny. Oprócz wygodnego łóżka i odpowiedniej temperatury w sypialni kluczową rolę odgrywa również dobór odpowiedniej pościeli.  Decydując się na zakup prześcieradła, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze wskazówki:

Zmierz łóżko i materac

Pierwszym krokiem przy wyborze prześcieradła jest dokładny pomiar łóżka i materaca. Należy zmierzyć szerokość, długość i wysokość materaca. Pomiar ten pozwoli nam określić odpowiedni rozmiar prześcieradła. Wbrew pozorom, rozmiar prześcieradła nie jest równoznaczny z rozmiarem łóżka. Należy wziąć pod uwagę również wysokość materaca, aby zapewnić idealne dopasowanie i komfort snu. Jak dokonać pomiarów?

  1. Szerokość: Zmierz szerokość materaca tuż przy krótszej krawędzi.
  2. Długość: Analogicznie, zmierz długość materaca przy krawędzi.
  3. Wysokość: Unieś materac i zmierz jego wysokość.

Dobierz odpowiedni rozmiar

Prześcieradła są dostępne w różnych rozmiarach, które zazwyczaj odpowiadają standardowym wymiarom łóżek.

Do standardowych rozmiarów materacy (np. 140×200 cm) z łatwością znajdziesz dopasowane prześcieradła. W przypadku nietypowych rozmiarów lub materacy z grubą warstwą topperu warto rozważyć zakup prześcieradła na wymiar.

Wybierz odpowiedni materiał

Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze prześcieradła jest materiał, z którego zostało wykonane. Postaw na naturalne materiały, takie jak bawełna czy len, które są przyjemne dla skóry i przepuszczają powietrze. Unikaj sztucznych, syntetycznych tkanin, które mogą powodować nadmierne pocenie się i uczucie dyskomfortu podczas snu. Jeśli jesteś alergikiem lub masz skłonności do reakcji alergicznych, warto wybrać prześcieradło o właściwościach antyalergicznych. Niektóre modele prześcieradeł posiadają specjalne powłoki lub są wykonane z tkanin, które zapobiegają gromadzeniu się kurzu, roztoczy i innych alergenów.

Dobierz odpowiedni kolor

Istotny jest także dobór koloru bądź wzoru. Wybierz takie prześcieradło, które będzie pasowało do kompletów pościeli, jakie masz w domu. Nie będzie z tym problemu, ponieważ prześcieradła są dostępne w różnych wzorach, kolorach i fakturach, dzięki czemu dopasujesz je do indywidualnych upodobań.

Wybierz rodzaj

Wyróżniamy dwa główne rodzaje prześcieradeł:

  • Z gumką. Prześcieradło z gumką to praktyczne rozwiązanie, ponieważ idealnie dopasowujące się do materaca. Dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.
  • Bez gumki. Uniwersalne, łatwe do dopasowania do różnych rozmiarów łóżek. Wymagają jednak regularnego podwijania.

Pamiętaj, że komfort snu jest niezwykle ważny. Dobrze dobrane prześcieradło, idealnie dopasowane do Twojego łóżka, zapewni Ci spokojny i relaksujący sen. Stosując się do powyższych wskazówek, z łatwością wybierzesz prześcieradło, które spełni Twoje oczekiwania.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.