Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cukrzyca u kobiet i zespół policystycznych jajników – jak ćwiczenia mogą pomóc

Niektóre kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2 z powodu często nierozpoznanego zespołu: zespołu policystycznych jajników. Zespół policystycznych jajników lub PCOS dotyka od sześciu do dziesięciu procent kobiet w wieku rozrodczym. Jednym z objawów PCOS jest często nadmierny przyrost masy ciała, który przenosi się na brzuch. Zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet z PCOS obejmuje częściowo poprawę wrażliwości na insulinę.


Jeśli masz objawy, takie jak:

  • nieregularne lub rzadkie cykle miesiączkowe,
  • trądzik,
  • nadmierne owłosienie ciała lub twarzy,

możesz mieć PCOS.

PCOS powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą powodować tego typu objawy. Twój lekarz będzie w stanie zidentyfikować zespół i skierować Cię do odpowiedniego leczenia, aby kontrolować stan i zapobiegać przyszłym powikłaniom, takim jak choroby serca, niepłodność, rak endometrium i cukrzyca.

Regularna dieta i ćwiczenia doskonałe na cukrzycę u kobiet z PCOS

Kobiety z PCOS powinny mieć pewność, że stosują zdrową dietę i regularnie ćwiczą co tydzień. Utrzymanie zdrowej wagi i zrzucenie zbędnych kilogramów nie tylko pomoże zapobiegać chorobom układu krążenia i cukrzycy, ale także pomoże zmniejszyć objawy związane z PCOS.

Są kobiety, które nawet przy wzmożonych ćwiczeniach i zdrowej diecie nie schudną. Czy te kobiety nadal na tym skorzystają? Badania wykazały, że ćwiczenia mają zdrowe korzyści, niezależnie od ich wpływu na wagę. Ćwiczenia wpływają na metabolizm węglowodanów (glukozy) przez organizm i poprawiają wrażliwość na insulinę, co pomaga zapobiegać rozwojowi cukrzycy. Ponieważ nasze ciało staje się mniej wrażliwe na insulinę, trzustka zwiększa produkcję insuliny, aby to zrekompensować. Ćwicząc i poprawiając wrażliwość naszego organizmu na insulinę, powstrzymujemy trzustkę od pracy w godzinach nadliczbowych.

Odchudzanie może być szczególnie ważne dla kobiet, nie tylko ze względu na korzyści zdrowotne, ale także ze względu na wpływ na energię i samoocenę. Nawet jeśli ćwiczenia nie pomogą ci schudnąć na krótką metę, nadal będą miały korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz może mieć zalecenia dotyczące rozpoczęcia programu lub ostrzeżenia oparte na Twojej osobistej historii medycznej.

Jak rozpocząć program ćwiczeń

Istnieje kilka sposobów na rozpoczęcie programu ćwiczeń; kluczem jest znalezienie tego, co podziała dla Ciebie. Możesz jeździć na rowerze stacjonarnym, pływać, spacerować lub tańczyć.

Chodzenie to świetny sposób na wyrobienie nawyku regularnych ćwiczeń. Kobiety, które lubią codzienny spacer, zgłaszają, że czują się lepiej, lepiej śpią i doświadczają mniejszych wahań nastrojów.

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć program chodzenia, upewnij się, że masz wysokiej jakości buty do chodzenia. Twój lokalny sklep sportowy może udzielić Ci informacji na temat stylu butów, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Kiedy zaczynasz, nie przejmuj się swoją prędkością ani długością marszu. Nawet spacer w wolnym tempie będzie dobry dla Twojego zdrowia, a gdy będziesz budować wytrzymałość, będziesz w stanie wydłużyć swój spacer.

Zacznij powoli, badania pokazują, że nawet spacer w wolnym tempie jest dobry dla twojego zdrowia. Kontynuując program, prawdopodobnie zauważysz, że twoja wytrzymałość rośnie a spacer się wydłuża. Doskonałym celem, do którego należy dążyć, jest codzienny trzydziestominutowy spacer.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.