Diety niskowęglowodanowe a cukrzyca
W diecie niskowęglowodanowej spożycie węglowodanów jest ograniczone do około 5 do 10 procent, tak że białka i tłuszcze mają pierwszeństwo w nawykach żywieniowych, aby móc pozostać nasyconym i uniknąć napadów głodu. Utrzymywanie tego uczucia sytości pozwala uniknąć głodu słodyczy i jest to dobry powód, dla którego diabetycy przyjmują dietę ubogą w węglowodany, aby kontrolować swój stan.
Stosowanie tego typu diety zapobiega nadmiernemu spożyciu węglowodanów, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca to stan, w którym organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswajać skrobi i cukru. Aby dieta działała na korzyść cukrzyka, musi być uboga w tłuszcz, bogata w błonnik i pełna minerałów, witamin, fitochemikaliów i przeciwutleniaczy. Ważne jest również przestrzeganie rodzajów żywności o niskim indeksie glikemicznym. Żywność dozwolona w diecie niskowęglowodanowej to mięso, drób, jajka, ser, ryby i niektóre wybrane warzywa.
Dieta niskowęglowodanowa a cukrzyca
Niektóre źródła podają, że cukrzykom nie zaleca się całkowitego wyeliminowania węglowodanów, węglowodany w diecie są niezbędne, ponieważ stanowią główny zasób energii i składników odżywczych w naszym organizmie.
W diecie cukrzyka nadmierne ilości węglowodanów mogą być niemile widziane, ale dietetycy zalecają dzienną dawkę nie mniejszą niż 130 gramów.
Z drugiej strony badania wykazały, że dieta niskowęglowodanowa nie powodowała niepożądanego wpływu na poziom insuliny, glukozy, ciśnienie krwi czy cholesterol.
Warto również zauważyć, że dietę można dostosować do własnych potrzeb. W związku z tym, przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie właściwe składniki odżywcze, które pomogą Ci kontrolować swój stan.
Pomoże ci to również wskazać obszary diety, które powinieneś zmienić, aby uzyskać bardziej odpowiedni nawyk żywieniowy.
Jakie są skutki diety niskowęglowodanowej?
Skutki ograniczenia ilości węglowodanów w diecie objawiają się utratą wagi spowodowaną mniejszym spożyciem kalorii lub udanym utrzymaniem idealnej wagi.
Pamiętaj, że wraz ze spadkiem masy ciała naturalnie poprawia się poziom cukru we krwi i insuliny.
Nawet 10-procentowa utrata masy ciała jest znaczną poprawą w kierunku lepszej kontroli cukrzycy.
Ponadto, gdy utrata masy ciała jest częścią twojego celu, jakim jest osiągnięcie lepszego zdrowia, aby twój stan był bardziej znośny, wtedy starannie zaplanowaną dietę najlepiej połączyć z rutynowymi ćwiczeniami, które są wystarczająco łatwe do przestrzegania.
Codzienne spacery i kilkadziesiąt powtórzeń z wolnymi ciężarami to dobre ćwiczenia o niskim wpływie, które możesz zastosować.
Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają zwalczyć cukrzycę; promuje również dobre samopoczucie, które pomaga zachować właściwe nastawienie do zdrowszego życia na dobre.