Jaskra cukrzycowa naraża miliony ludzi na nieoczekiwaną ślepotę
Jaskra cukrzycowa naraża miliony ludzi na nieoczekiwaną ślepotę. Niespodziewana utrata wzroku jest częstsza niż myślisz. Ślepota często zdarza się bez wcześniejszych znaków ostrzegawczych i u osób nieświadomych, że są zagrożone.
Dwoma najczęstszymi sprawcami nieoczekiwanej utraty wzroku są cukrzyca i jaskra. Choroby te są znane jako „podstępni złodzieje wzroku”, ponieważ objawy mogą nie występować we wczesnych stadiach. Zanim osoba zda sobie sprawę, że coś jest nie tak, często dochodzi do nieodwracalnej utraty wzroku.
Jaskra cukrzycowa główną przyczyną ślepoty u dorosłych
W rzeczywistości cukrzycowa choroba oczu jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych. Średnio 55 Amerykanów każdego dnia traci wzrok z powodu choroby. Liczby te mogą gwałtownie wzrosnąć, ponieważ cukrzyca staje się coraz bardziej powszechna z powodu złych nawyków żywieniowych, rzadkich ćwiczeń i starzenia się populacji. Oczekuje się, że jedno na troje dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych pięć lat temu zachoruje na cukrzycę w ciągu swojego życia.
Cukrzyca powoduje częściową lub całkowitą utratę wzroku aż u 70 procent osób, które ją mają. Jednak 30 procent wszystkich osób z cukrzycą nawet nie wie, że ją ma. Nawet osoby, które wiedzą, że chorują na cukrzycę, bagatelizują ryzyko, z jakim się borykają.
Według ankiety przeprowadzonej wśród diabetyków, 60 procent nie obawiało się utraty wzroku lub utraty kończyny. W rzeczywistości 74% diabetyków rozwinie poważne komplikacje, które mogą prowadzić do utraty wzroku lub niewydolności kończyn lub nerek.
Z drugiej strony jaskra to grupa chorób oczu, które powoli uszkadzają cienkie nerwy łączące oko z mózgiem. U większości ludzi to uszkodzenie występuje, gdy ciśnienie w oku jest zbyt wysokie. Kiedy te nerwy są uszkodzone, może dojść do utraty wzroku.
Jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych. Ale podobnie jak przy cukrzycy, zbyt mało ludzi o tym wie: Szacuje się, że 4,2 miliona Amerykanów ma jaskrę, ale połowa nie jest tego świadoma.
Szczególnie zagrożonymi jaskrą są osoby powyżej 60 roku życia, osoby z rodzinną historią jaskry, diabetycy i osoby bardzo krótkowzroczne.
Jaskra cukrzycowa – ważne wczesne leczenie
Dobrą wiadomością dla osób zagrożonych jest to, że badanie rozszerzonego oka może wykryć dwie choroby, a wczesne leczenie może zapobiec utracie wzroku. Eksperci od wzroku zachęcają osoby z grup ryzyka do regularnych badań wzroku.
Podnoszenie świadomości na temat cukrzycowej choroby oczu i jaskry jest kluczem do zapobiegania niepotrzebnej ślepocie.