Niektóre bardzo przydatne owoce na cukrzycę
Czy znasz już owoce, które są bardzo przydatne przy cukrzycy? A wiesz, że nie każdy owoc możesz swobodnie spożywać? Poznaj te, które możesz mieć w swojej spiżarce bez obawy, że znowu skoczy ci poziom cukru we krwi.
Jabłko
Ten popularny owoc subkwasowy, jeden z najcenniejszych ze wszystkich owoców, okazał się korzystny w leczeniu cukrzycy dzięki bogatej zawartości pektyn. Pektyna to naturalny składnik leczniczy znajdujący się w wewnętrznej części skórki i miąższu. Wspomaga detoksykację organizmu poprzez dostarczanie kwasu galakturonowego potrzebnego do eliminacji niektórych szkodliwych substancji. Ten składnik pokarmowy zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę o około 35 procent.
Jabłko jest również uważane za cenne przy depresji. Różne substancje chemiczne obecne w owocach, takie jak witamina B1, fosfor i potas, wspomagają syntezę kwasu glutaminowego, który kontroluje zużycie komórek nerwowych. Ten owoc działa jak bardzo skuteczny tonik i ładuje nerwy nową energią i życiem.
Grejpfrut
Grejpfrut zajmuje wysokie miejsce wśród owoców cytrusowych ze względu na swoje walory, apetyczne właściwości i właściwości orzeźwiające. Jest to znakomita karma dla diabetyków i gdyby ten owoc był spożywany częściej, to byłoby znacznie mniej cukrzycy.
Każda osoba cierpiąca na wysoki poziom cukru we krwi powinna spożywać grejpfruty trzy razy dziennie. Osoba, która nie ma wysokiego poziomu cukru we krwi, ale skłonność do niego, a chce temu zapobiec, powinna również spożywać owoc trzy razy dziennie. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie skrobi, słodyczy i tłuszczów, a dietę wzbogacić w owoce, warzywa i soki. Dwa tygodnie tej bogatej w grejpfruty diety obniżą poziom cukru u osób nie przyjmujących insuliny. U osób regularnie przyjmujących insulinę trwa to dłużej.
Owoce Jambul – znane jako czarne śliwki
Owoc jambul znany również jako jabłko różane jest uprawiany w całych Indiach. Ma też właściwości przeciwcukrzycowe.
W rdzennej medycynie owoce te uważane są za swoisty lek na cukrzycę ze względu na swoje działanie na trzustkę. Owoce, nasiona i sok owocowy są korzystne w leczeniu tej choroby. Uważa się, że dżembolina zawarta w nasionach sprawdza patologiczną przemianę skrobi w cukier w przypadku zwiększonej produkcji glukozy. Nasiona są suszone i sproszkowane. Ten proszek zmieszany z wodą, przyjmowany trzy lub cztery razy dziennie, zmniejsza poziom cukru w moczu i łagodzi pragnienie.
W ajurwedzie (tradycyjna medycyna indyjska) wewnętrzna kora drzewa jambul jest uważana za cenną w leczeniu cukrzycy. Kora jest suszona i spalana w celu uzyskania białego popiołu. Ten popiół jest tłuczony w moździerzu, odcedzany i butelkowany. Należy podać pacjentowi z cukrzycą. Chorym na cukrzycę należy podawać około 2 gramy tego popiołu rano na czczo i 2 gramy po południu i wieczorem oraz godzinę po posiłku.
Nasiona owoców jambul są uważane za korzystne w leczeniu nadmiernego oddawania moczu. Proszek z tych nasion w dawkach po 1 gram rano i wieczorem jest skuteczny w zwalczaniu tego stanu.