Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Objawy cukrzycy – znane rodzaje cukrzycy

Cukrzyca to stan charakteryzujący się niezwykle wysokim poziomem glukozy we krwi. Insulina produkowana przez trzustkę jest wykorzystywana przez organizm do obniżania poziomu glukozy we krwi. Jeśli czyjaś trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, w jej organizmie rozwinie się cukrzyca. Jakie są objawy cukrzycy i rodzaje cukrzycy?

Objawy cukrzycy i rodzaje

Krótka lista objawów cukrzycy obejmowałaby silny głód i pragnienie, większą potrzebę oddawania moczu i zmęczenie. Ale najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy masz cukrzycę, jest wykonanie testu poziomu cukru we krwi, znanego również jako test tolerancji glukozy.

Cukrzyca typu 1 jest bardziej ostrą postacią. Zazwyczaj jest leczona ze specjalnymi ograniczeniami dietetycznymi, ćwiczeniami i czasami insuliną. Cukrzyca typu 1 zwykle jest leczona specjalną dietą, ćwiczeniami i planem odchudzania przed dodaniem insuliny. Ta forma cukrzycy jest uważana za chorobę zależną od insuliny.

Mniej ciężka postać cukrzycy, cukrzyca typu 2 jest najpierw leczona dietą cukrzycową, ćwiczeniami i utratą masy ciała. Jeśli te środki nie są skuteczne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i insuliny, można dodać leki doustne. Insulina jest następnie ostatecznie brana pod uwagę, jeśli one również są nieskuteczne.

Cukrzyca typu 2 zwykle występuje u dorosłych w wieku średnim lub starszych, dlatego czasami nazywa się ją cukrzycą o późnym początku. W tym przypadku trzustka nadal wytwarza odpowiedni poziom insuliny, ale organizm stał się na nią odporny.

Możliwe jest opóźnienie zachorowania na cukrzycę typu 2, jeśli występuje w rodzinie. Dzięki utracie wagi, odpowiedniej ilości ćwiczeń i kontrolowaniu diety, możesz sobie z tym poradzić. Jeśli cukrzyca typu 2 nie jest leczona, w końcu mogą wystąpić te same komplikacje, które występują w przypadku cukrzycy typu 1.

Cukrzycę ciążową obserwuje się u kobiet w ciąży. Zwykle znika po urodzeniu dziecka, jednak leczenie matki w celu ustabilizowania poziomu glukozy we krwi zmniejszy ryzyko powikłań zarówno dla dziecka, jak i matki.

Cukrzyca młodzieńcza to kolejna poważna postać cukrzycy, która dotyka wiele dzieci. Uważa się, że jest to początek cukrzycy typu 1. Jeśli dziecko wykazuje nawet kilka objawów cukrzycy, ważne jest, aby zostały one zbadane przez lekarza. Szacuje się, że sporo nastolatków jest w stadium przedcukrzycowym. Wynika to głównie z nadwagi. W tym stanie poziom glukozy we krwi jest wysoki, ale niewystarczająco wysoki, aby uznać go za cukrzycę. Cukrzyca młodzieńcza u nastolatków zwykle rozwija się w wieku od 12 do 19 lat.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.