Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zalecane pokarmy na cukrzycę

Zastanawiasz się, jakie są zalecane pokarmy na cukrzycę? Chcesz wiedzieć, czy poza tymi znanymi, są takie, które warto nabyć przez to, że mają niski indeks glikemiczny lub po prostu są polecane diabetykom? Przeczytaj artykuł, by poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się, jakie dodatkowe produkty możesz zastosować w swojej kuchni, by nie była taka zwyczajna.

Zalecane pokarmy na cukrzycę

Drożdże piwowarskie

Drożdże piwne to cudowne jedzenie. Jest bogaty w śladowe ilości chromu mineralnego. Ten minerał pomaga trzustce wytwarzać więcej insuliny. Jest jednym z najlepszych środków wspomagających normalne gospodarowanie cukrem przez organizm. Według przeprowadzonych badań, drożdże piwne obniżyły zapotrzebowanie na insulinę u wielu pacjentów z cukrzycą.

Brokuły

Brokuły, bliski krewny kalafiora, od dawna są popularnym pożywieniem w Europie. To warzywo okazało się skutecznym pokarmem przeciwcukrzycowym. Jest bogatym źródłem chromu, minerału śladowego, który wydaje się obniżać poziom cukru we krwi. Ten śladowy minerał reguluje poziom cukru we krwi, przez co często zmniejsza zapotrzebowanie na leki i insulinę u cukrzyków. W przypadku łagodnej cukrzycy chrom może zapobiec wystąpieniu pełnowartościowej choroby. Jeśli tolerancja glukozy danej osoby jest na granicy, chrom może pomóc w jej kontrolowaniu. Nawet niski poziom cukru we krwi można przywrócić do normy za pomocą chromu.

Twaróg

Twaróg wstrzykuje do układu pokarmowego przyjazne bakterie, które stymulują trzustkę. Oczyszcza również trzustkę z kwasów i odpadów. Te działania oczyszczające umożliwiają trzustce znacznie lepsze funkcjonowanie, a tym samym pomagają w produkcji insuliny.

Czosnek

W badaniach naukowych stwierdzono, że czosnek i jego składniki obniżają poziom cukru we krwi w cukrzycy. To warzywo bogate w potas, który skutecznie uzupełnia duże ilości potasu tracone z moczem diabetyków. Zawiera również cynk i siarkę, które są składnikami insuliny. Niektóre autorytety uważają, że niski poziom cynku może być jednym z czynników odpowiedzialnych za wystąpienie cukrzycy.

Czosnek zawiera również mangan, którego niedobór może przyczynić się do rozwoju cukrzycy.
Wydaje się, że składniki czosnku działają poprzez blokowanie inaktywacji insuliny w wątrobie. Rezultatem jest wyższy poziom insuliny we krwi i niższy poziom cukru we krwi.

Czosnek ma inne korzyści w leczeniu cukrzycy oprócz obniżenia poziomu cukru we krwi. Zapobiega miażdżycy, która jest częstym powikłaniem cukrzycy i odciąża organizm. Diabetycy mogą przyjmować ekwiwalent jednego lub dwóch ząbków czosnku dziennie w dowolnej formie, surowej lub ugotowanej w pożywieniu lub w postaci kapsułek. Mleko czosnkowe, przygotowane przez dodanie czterech ząbków zmiażdżonego czosnku do 110 ml mleka, to dobry sposób na spożywanie czosnku. Najlepszym sposobem jest jednak dokładne żucie surowego czosnku z samego rana.

Ciecierzyca

Ciecierzyca, jest szeroko stosowanym ważnym składnikiem indyjskiej diety. Jest cennym pokarmem przeciwcukrzycowym. Eksperymenty wykazały, że doustne przyjmowanie ekstraktu wodnego z ciecierzycy zwiększa wykorzystanie glukozy u diabetyków, jak również u normalnych ludzi.

W przeprowadzonych badaniach wykazano, że zapotrzebowanie na insulinę u pacjentów z przewlekłą cukrzycą zmniejszyło się z 40 jednostek dziennie do 20 jednostek przy diecie zawierającej liberalne suplementy ekstraktu z ciecierzycy.

Pacjenci z cukrzycą, którzy są na ograniczonej diecie, która nie ogranicza poważnie spożycia węglowodanów, ale zawiera duże ilości ekstraktu z ciecierzycy, wykazali znaczną poprawę poziomu cukru we krwi na czczo, tolerancji glukozy, wydalania cukru z moczem i ogólnego stanu.

Gorzka Tykwa

Gorzka tykwa jest uprawianym warzywem ekstensywnym. Posiada doskonałe walory lecznicze. To warzywo było używane jako lek na cukrzycę od czasów starożytnych. Badania wykazały, że zawiera insulinopodobną zasadę określaną jako insulina roślinna, która okazała się korzystna w obniżaniu poziomu cukru we krwi i moczu.

Gorzka tykwa jest zatem skutecznym pokarmem przeciwcukrzycowym i powinna być szeroko włączana do diety cukrzyka.

Stwierdzono, że sok z trzech lub czterech gorzkich tykw spożywany codziennie rano na pusty żołądek jest skuteczniejszy niż jedzenie owoców.

Nasiona gorzkiej tykwy można sproszkować i dodawać do zwykłych posiłków. Równie skuteczny jest wywar przygotowany przez gotowanie posiekanej gorzkiej tykwy z wodą, podobnie jak suchy proszek zmieszany z płynnymi potrawami.

Gorzka tykwa jest bogata we wszystkie niezbędne witaminy i minerały, zwłaszcza witaminy A, B1, B2, C i żelazo. Jej regularne stosowanie zapobiega zatem wielu powikłaniom związanym z cukrzycą, w tym nadciśnieniu, powikłaniom okulistycznym, zapaleniu nerwów oraz wadliwemu metabolizmowi węglowodanów.

Soczewica czarna

Soczewica czarna to w Indiach bardzo cenione warzywo. Jest to żywność przeciwcukrzycowa. Kiełkująca soczewica czarna przyjmowana z pół szklanki świeżego gorzkiego soku z tykwy, stanowi skuteczny środek na leczenie łagodnych typów cukrzycy. Powinna być przyjmowana raz dziennie przez trzy do czterech miesięcy, przy ograniczonym spożyciu węglowodanów.
W ciężkiej cukrzycy regularne stosowanie tego połączenia jest skutecznym uzupełnieniem innych terapii. Jest to również przydatna zdrowa żywność w zapobieganiu powikłaniom spowodowanym niedożywieniem w cukrzycy.

Orzeszki ziemne jako zalecane pokarmy na cukrzycę

Orzeszki ziemne są cenne w cukrzycy. Spożywanie codziennie garści orzeszków ziemnych przez diabetyków nie tylko zapobiegnie niedożywieniu, zwłaszcza niedoborowi niacyny, ale także zapobiegnie rozwojowi powikłań naczyniowych.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.