Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zrozumienie witamin, takich jak B Complex

Chociaż wiele witamin pomaga organizmowi osiągnąć i utrzymać optymalny stan zdrowia, jedną z najbardziej korzystnych witamin jest kompleks z grupy B, czyli B Complex. Składa się z grupy witamin obejmującej witaminę B1 lub tiaminę, B2, która jest tym samym co ryboflawina, B3 lub niacyna, B5 lub kwas pantotenowy, B6, czyli pirydoksyna, B7 lub biotyna, B12 lub kobalamina oraz kwas foliowy, PABA , inozytol i cholina. Dzięki bogatym składnikom odżywczym, które pochodzą z kompleksu witamin B, każda komórka ciała, a zwłaszcza komórki nerwowe, czerpią korzyści.

Co w przypadku niedoboru witaminy B

Niestety niedobór witamin z grupy B może powodować osłabienie mięśni i obrzęki. Chociaż wiele osób żyje z niedoborem witamin, najgorsze są kwasy foliowe, które są potrzebne do poprawy nastroju podczas walki z wadami cewy nerwowej u nienarodzonych dzieci, dlatego tak ważny jest kompleks witamin z grupy B dla kobiet w ciąży. Ponadto niedobór witamin B6 lub B12 powoduje obniżenie nastroju i zmęczenie.
Należy pamiętać, że witaminy z grupy B nie są dobrze magazynowane w organizmie. Następnie, jeśli spożywasz kofeinę lub alkohol, te witaminy szybko się wyczerpują.

Istnieją jednak inne ważne korzyści zawarte w witaminach z grupy B, takie jak zdrowa skóra, mocne, lśniące włosy, silniejsze mięśnie i kości oraz zdrowe błony śluzowe, zwłaszcza te znajdujące się wokół ust. Kompleks witamin z grupy B poprawia również zdrowie jelit i pracę jelit, poprawia nastrój, zmniejsza drażliwość, pomaga przy bezsenności, poprawia sen, poprawia pracę wątroby i komórek mózgowych oraz może zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Chociaż kompleks witaminy B znajduje się w żywności, którą spożywamy, większość jest tracona podczas procesu gotowania. Dlatego, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje witaminy, zalecamy przyjmowanie suplementu 50 mg w B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12, cholinie, PABA i inozytolu. Ponadto obecność 400 mcg kwasu foliowego byłaby bardzo korzystna dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje odpowiedniego rodzaju witamin, abyś mógł optymalnie funkcjonować, a także żyć długo. Jedząc dobrze zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i suplementy poczujesz się lepiej.

W jakich produktach znajdziesz witaminy z grupy B

Niektóre produkty, które możesz dodać do swojej diety w celu uzyskania witamin z grupy B, obejmują zielone warzywa liściaste, ryby i owoce morza, produkty pełnoziarniste, drób i inne mięso, produkty mleczne, jajka, cytrusy, w szczególności pomarańcze oraz fasolę i groch. Ponieważ witaminy z grupy B wytwarzają czerwone krwinki, które przenoszą tlen w całym ciele, są one kluczowe.

artykuły online i kalkulatory na: wieszdoskonale.pl  © 2024. All Rights Reserved.